HENAN GNEE NEW MATERIÁL CO., LTD
86-372-5055135

Hliník 6061 vs 7075: Sila, náklady a aplikácie

Oct 20, 2025

Rodiny zliatin a chémia

6061 je zliatina Al-Mg-Si (6xxx), ktorá je vytláčaná, valcovaná a ťahaná do konštrukčných produktov a môže byť spevnená umelým starnutím. 7075 je zliatina Al-Zn-Mg-Cu (7xxx) vyvinutá pre bežné komerčné hliníkové konštrukcie, ktorá ponúka najvyššiu pevnosť leteckých zliatin. Obe sú tvrditeľné{10}}starnutím, ale ich chemické zloženie vedie k veľmi odlišnému mechanickému, koróznemu a výrobnému správaniu.

Chemické zloženie podľa ASTM B209

Prvok (hmotnosť %) 6061 7075
kremík 0.40 - 0.80 0,40 max
Železo 0,70 max 0,50 max
Meď 0.15 - 0.40 1.20 - 2.00
mangán 0,15 max 0,30 max
magnézium 0.80 - 1.20 2.10 - 2.90
Chromium 0.04 - 0.35 0.18 - 0.28
Zinok 0,25 max 5.10 - 6.10
titán 0,15 max 0,20 max
hliník Zvyšok Zvyšok

V 6061 horčík a kremík tvoria Mg2Si zrazeniny, ktoré poskytujú pevnosť a zároveň zachovávajú zliatinu zvárateľnosť a odolnosť proti korózii. V 7075 kombinácia zinku, horčíka a medi vytvára husté spevňujúce precipitáty zodpovedné za jeho výnimočnú pevnosť, ale meď tiež znižuje odolnosť proti korózii a robí konvenčné tavné zváranie nepraktickým.

Mechanické vlastnosti v stave T6

Nasledujúca tabuľka ukazuje typické hodnoty a minimá ASTM B209 pre plechy a plechy s temperovaním T6 (6061) a T6/T651 (7075).

Nehnuteľnosť 6061-T6 7075-T6/T651
Pevnosť v ťahu Rm (typická) 310 MPa 570 MPa
Pevnosť v ťahu (min, ASTM B209) 290 MPa (42 ksi) 510 MPa (74 ksi)
Medza klzu Rp0,2 (typická) 276 MPa (40 ksi) 503 MPa (73 ksi)
Medza klzu (min, ASTM B209) 241 MPa (35 ksi) 434 MPa (63 ksi)
Predĺženie (typický tenký plech) 10 - 17% 7 - 11%
Tvrdosť (typická) 95 HB 150 HB
Modul pružnosti 68,9 GPa 71,7 GPa
Hustota 2,70 g/cm3 2,81 g/cm3

7075-T6 je zhruba o 75 – 80 % pevnejší v prieťažnosti a asi o 65 % pevnejší v ťahu ako 6061-T6 v typickej forme plechu, a preto dominuje vysoko zaťaženým častiam lietadiel. 6061 zostáva racionálnou voľbou tam, kde je namáhanie konštrukcie mierne a kde záleží na vzhľade zvárania, tvarovania alebo eloxovania.

Odolnosť proti korózii

6061 je zliatina -odolnejšia voči korózii. Jeho nižší obsah medi podporuje stabilný, -samoliečiaci sa oxidový film a funguje dobre vonku a v námornej -priľahlej prevádzke bez ochrany. 7075, je stredne odolný voči korózii, ale je náchylnejší na napadnutie, najmä v slanej vode a priemyselnej atmosfére, pretože intermetalické častice bohaté na meď- porušujú ochranný film. V náročných prostrediach špecifikujte alclad 7075 (tenký hliníkový plášť s vysokou{9}}čistotou spojený s jadrom), eloxovaný alebo konverzný náter plus farbu pre diely 7075.

Obrobiteľnosť a zvárateľnosť

6061 ľahko obrába so štandardnými nástrojmi, produkuje krátke, zvládnuteľné triesky a dobre sa zvára pomocou TIG alebo MIG s použitím plniva 4043 alebo 5356. 7075 je tvrdšia a abrazivnejšia; potrebuje ostré karbidové alebo potiahnuté nástroje, pozitívne uhly čela a dobrý odvod triesok, pretože jeho vláknité triesky upchávajú nástroje a môžu značiť povrch. Tavné zváranie 7075 sa neodporúča - tepelne-ovplyvnená zóna trpí praskaním a značnou stratou pevnosti -, preto navrhnite zostavy 7075 okolo mechanických spojovacích prvkov, lepených spojov alebo nitovaných spojov. Ak je zvárateľnosť požiadavkou projektu, 6061 je správny výber.

Náklady a aplikácie

7075 má podstatnú prémiu oproti 6061. Pre ekvivalentné plechové a tyčové produkty je 6061 zvyčajne o 20-35 % lacnejší a jeho širšia dostupnosť skracuje dodacie lehoty. Typické použitie 6061: konštrukčné rámy, konzoly, diely nákladných áut a bicyklov, námorné príslušenstvo, opláštenie budov, chladiče a všeobecná výroba. Typické použitie 7075: plášte krídel lietadiel, nosníky, rámy trupu, časti-pristávacích zariadení, vysokovýkonné automobilové komponenty, formy, prípravky a obranné zariadenia, kde cena odôvodňuje vysokú pevnosť.

Kontrolný zoznam pre výber: vyberte 6061, keď je dielec zváraný, tvarovaný, obrábaný vo veľkom objeme, vystavený vlhkému alebo pobrežnému prostrediu alebo je citlivý na náklady. Vyberte si 7075, keď je dominantnou požiadavkou pomer pevnosti-k{5}}hmotnosti, prostredie je suché alebo chránené a spájanie sa uskutočňuje pomocou spojovacích prvkov alebo lepením. V prípade pochybností vytvorte prototyp v 6061 a upgradujte na 7075 len tam, kde si to vyžaduje nameraná záťaž.

Často kladené otázky

Je 7075 vždy silnejšie ako 6061?Pri porovnateľných teplotných podmienkach áno: medza klzu 7075-T6 je typicky asi 503 MPa oproti asi 276 MPa pre 6061-T6. Ale sila je len jednou osou výberu; odolnosť proti korózii, zvárateľnosť a cena zvyčajne rozhodujú o skutočných aplikáciách.

Dá sa 7075 zvárať?Konvenčné tavné zváranie sa pre 7075 neodporúča. Zliatina je náchylná na praskanie za tepla a v tepelne-ovplyvnenej oblasti stráca pevnosť. Použite nity, skrutky alebo lepiace spoje; niektoré opravárenské postupy využívajú špecializované trecie alebo pevné-procesy, ale vyžadujú si kvalifikované postupy.

Ktoré zliatinové stroje sú lepšie?6061 strojov výrazne lepšie. Produkuje krátke triesky, umožňuje vyššie rezné rýchlosti so štandardnými nástrojmi a poskytuje jemné povrchové úpravy. 7075 vyžaduje tvrdšie nástroje a starostlivú kontrolu triesky, no napriek tomu, keď je správne nastavený, obrába na dobré výsledky.

Je 6061 lacnejší ako 7075?Áno, zvyčajne o 20-35% lacnejšie pre rovnakú formu a veľkosť, pretože 6061 používa menej nákladné prísady do zliatin a vyrába sa v oveľa väčších objemoch. Medzera sa mení v závislosti od trhových cien, preto si vždy vyžiadajte aktuálne ponuky pre obe.

Ktorá zliatina lepšie odoláva slanej vode?6061. Jeho ochranný oxidový film zostáva neporušený v morskej atmosfére. 7075 potrebuje eloxovanie alebo opláštenie pre pobrežné služby. Pre zvárané pokovovanie trupu v trvalom ponorení do morskej vody zostávajú štandardom pre obe zliatiny zliatiny 5xxx, ako napríklad 5083.

Jeho ochranný oxidový film zostáva neporušený v morskej atmosfére. 7075 potrebuje eloxovanie alebo opláštenie pre pobrežné služby. Pre zvárané pokovovanie trupu v trvalom ponorení do morskej vody zostávajú zliatiny 5xxx, ako napríklad 5083, štandardom pre obe zliatiny.Pri porovnateľných teplotných podmienkach áno: medza klzu 7075-T6 je typicky asi 503 MPa oproti asi 276 MPa pre 6061-T6. Ale sila je len jednou osou výberu; odolnosť proti korózii, zvárateľnosť a cena zvyčajne rozhodujú o skutočných aplikáciách.

Aké sú štandardné teploty?6061 je bežný v O, T4, T6 a T651; 7075 v O, T6, T651, T7351 a T7651. T7xx tempery vymieňajú malú pevnosť za lepšiu odolnosť voči korózii pod napätím a sú preferované pre hrubšie letecké sekcie. Pošlite nám svoju prihlášku, požadovanú silu, prostredie a spôsob pripojenia a získajte odporúčanie na hodnotenie-a{12}}temperu s pevnou cenovou ponukou.