Mechanické a fyzikálne vlastnosti hliníkovej fólie 1060 rozhodujú o tom, ako sa správa v prevádzke, od spôsobu, akým sa deformuje na baliacej linke, až po spôsob, akým prenáša prúd vo vnútri lítium-iónového článku. Ide o komerčne čistý kovaný hliník s minimálnym obsahom 99,6 percent hliníka, čo mu dáva výrazný profil: veľmi vysokú elektrickú a tepelnú vodivosť, vynikajúcu ťažnosť, silnú odolnosť proti korózii a vysokú povrchovú odrazivosť, vyváženú relatívne nízkou pevnosťou.
V tomto článku sú uvedené údaje o fyzikálnych vlastnostiach, mechanické hodnoty dosiahnuté pri bežných temperovaniach, rozmery, v ktorých sa fólia dodáva, a priemyselné odvetvia, ktoré sú na nej závislé.
Čím sa hliníková fólia 1060 líši?
1060 je nelegovaná trieda. Neobsahuje žiadne zámerné prídavky mangánu, horčíka alebo medi a zvyškové železo a kremík sú udržiavané na nízkych hraniciach. Toto jednoduché zloženie má tri praktické dôsledky:
Vyššia čistota znamená vyššiu vodivosť.Vodivosť klesá, keď legujúce prvky vstupujú do tuhého roztoku, takže takmer{0}}čisté zloženie dosahuje približne 60 percent IACS v žíhanom stave, v porovnaní s približne 45 až 55 percentami v prípade fólie 8011 alebo 3003.
Lepšia odolnosť proti korózii.S veľmi malým počtom častíc druhej{0}}fázy, ktoré fungujú ako iniciačné miesta, fólia odoláva chemickému útoku vo vlhkých, mierne kyslých a morských podmienkach.
Nižšie náklady a jednoduchšie spracovanie.Nie je potrebné pridávať žiadne drahé legujúce prvky a je potrebných menej procesných kontrol, čo znižuje náklady na materiál aj konverziu tam, kde pevnosť v ťahu nie je rozhodujúcou požiadavkou.
| stupňa | Obsah hliníka | Hlavné doplnky | Trend vodivosti |
|---|---|---|---|
| 1060 | Minimálne 99,6 percenta | žiadny úmyselný | najvyššie |
| 8011 | asi 98,5 percenta | železo a kremík | nižšie |
| 3003 | asi 98,6 percenta | mangán | nižšie |
Fyzikálne vlastnosti hliníkovej fólie 1060
V tabuľke nižšie sú uvedené typické fyzikálne hodnoty pre fóliu 1060 v žíhanom stave.
| Nehnuteľnosť | Typická hodnota |
|---|---|
| Hustota | 2,71 g/cm3 |
| Teplota topenia | 660.3 C (1,220.5 F) |
| Tepelná vodivosť | približne 234 W/(m-}K) |
| Elektrická vodivosť | asi 60 percent IACS žíhaných |
| Koeficient tepelnej rozťažnosti | 23,6 mikrometrov/(m-K) |
| Odrazivosť holej fólie | 85 percent alebo viac viditeľného svetla |
Dve z týchto hodnôt určujú väčšinu špecifikácií. Tepelná vodivosť približne 234 W/(m-K) robí z fólie účinný rebrový a teplo-rozptyľovací materiál, zatiaľ čo elektrická hodnota približne 60 percent IACS podporuje prúdové-zberače, tienenie a navíjanie. Koeficient tepelnej rozťažnosti je blízky koeficientu bežných laminovacích fólií a izolačných papierov, takže laminované štruktúry zostávajú rozmerovo stabilné počas teplotných cyklov.
Ďalšou definujúcou vlastnosťou je tvárnosť. Nízka pevnosť v kombinácii s vysokou ťažnosťou znamená, že fóliu možno hlboko ťahať, ohýbať, skladať, baliť a embosovať bez praskania, a preto dominuje mäkký temperovaný materiál na obaloch potravín a farmaceutických výrobkov.
Mechanické vlastnosti podľa temperovania
Mechanické hodnoty sa prudko menia s temperovaním, to znamená s mierou redukcie za studena a žíhaním, ktoré fólia dostáva. Štyri nižšie uvedené podmienky pokrývajú veľkú väčšinu komerčného dopytu.
| Temper | Pevnosť v ťahu (MPa) | Medza klzu (MPa) | Predĺženie (v percentách) |
|---|---|---|---|
| O (žíhané) | 60 - 95 | 30 max | minimálne 25 |
| H22 (štvrťová tvrdosť) | 110 - 130 | 90 - 115 | 4 - 8 |
| H24 (polotvrdý) | 120 - 140 | 100 - 120 | 3 - 5 |
| H18 (plne tvrdé) | minimálne 150 | minimálne 140 | 2 maximálne |
O temperamentje mäkká a vysoko ohybná, používa sa na tvarovanie-intenzívnych operácií, ako je balenie potravín, vrchnák a balenie káblov.
H22 a H24kombinujú strednú pevnosť s užitočnou ťažnosťou, ktorá vyhovuje fóliám pre domácnosť, laminovacím substrátom a malým elektronickým súčiastkam.
H18poskytuje maximálnu pevnosť a tuhosť pre tvrdý izolačný obklad a štrukturálny laminátový podklad za cenu takmer všetkého predĺženia.
Tolerancia hrúbky je dôležitá aj mechanicky. Širšie tolerancie menia meradlo, ktoré sa v skutočnosti dostane k zákazníkovi, čím sa posúva výkon bariéry aj tuhosť hotového laminátu, takže fólia sa zvyčajne objednáva na tesné tolerančné pásmo, a nie na samotný nominálny rozmer.
Špecifikácie a dostupné rozmery
| Položka | Špecifikácia |
|---|---|
| Zliatina | 1060 |
| Hrúbka | 0.006 - 0.2 mm |
| šírka | 100 - 1,650 mm |
| Tolerancia hrúbky | plus mínus 5 percent |
| Temper | O, H22, H24, H18 a iné H podmienky |
| Povrch | jedna strana svetlá, jedna strana matná; bez škrabancov a olejových škvŕn |
Overenie vlastností fóliového produktu je všeobecne dohodnuté podľa uznávaných noriem. Všeobecné požiadavky na hliníkovú fóliu pokrýva ASTM B479, zatiaľ čo GB/T 3198 a EN 546-1 špecifikujú rozmery, tolerancie a mechanické požiadavky na hliníkovú fóliu a fóliu z hliníkovej zliatiny. Limity chemického zloženia pre tento druh sú definované v ISO 209 a EN 573-3.
Aplikácie v obaloch, HVAC, batériách a elektrických zariadeniach
Kombinácia vodivosti, tvarovateľnosti, bariérového výkonu a nízkej ceny udržuje fóliu 1060 na niekoľkých veľkých trhoch naraz.
Balenie.Pri temperovaní O fólia spoľahlivo tesní a obaľuje a pôsobí ako bariéra pre svetlo, vzduch, vlhkosť a nečistoty, čo predlžuje trvanlivosť potravín a farmaceutických výrobkov. Laminované vrecká a vrecúška z neho vyrobené zostávajú tvarovateľné a zachovávajú si svoju štrukturálnu integritu počas prepravy a skladovania.
HVAC a prenos tepla.Rebrá tepelného-výmenníka sa spoliehajú na vysokú tepelnú vodivosť pri efektívnom prenose tepla a reflexná fólia na izolácii potrubia znižuje tepelné straty sálaním. Vo vlhkom alebo mierne agresívnom vzduchu materiál koroduje dostatočne pomaly, aby poskytoval dlhú životnosť.
Batérie a elektronika.Fólia na batérie s hrúbkou 10 až 20 mikrometrov sa používa ako zberač katódového prúdu v lítium-iónových článkoch, kde záleží na vodivosti a na plochom, čistom povrchu. Rovnaké vlastnosti vyhovujú elektródam kondenzátora a vrstvám rozvádzajúcim teplo-v kompaktných elektronických zostavách.
Aplikácie káblov a transformátorov.Fólia funguje ako bariéra elektromagnetického rušenia v konštrukciách koaxiálnych a optických{0}káblov a ako vodivý izolačný obal okolo vinutí transformátora.
V každom prípade je logika výberu rovnaká: tam, kde na vodivosti, odolnosti proti korózii a tvárnosti záleží viac ako na pevnosti v ťahu, fólia 1060 ponúka vyšší výkon na jednotku ceny ako zliatiny s vyššou-pevnosťou.
Často kladené otázky
Otázka: Aká je čistota hliníkovej fólie 1060?
1060 je komerčne čistá trieda obsahujúca najmenej 99,6 percent hliníka, bez zámerných legujúcich prísad a prísne obmedzené množstvo železa a kremíka.
Otázka: Aká je pevnosť v ťahu hliníkovej fólie 1060?
Závisí to od temperamentu. Žíhaná O temperovaná fólia sa zvyčajne pohybuje medzi 60 a 95 MPa, zatiaľ čo plná tvrdá fólia H18 dosahuje 150 MPa alebo viac s predĺžením pod 2 percentá.
Otázka: Prečo sa na zberače prúdu batérie používa fólia 1060?
Jeho elektrická vodivosť približne 60 percent IACS a jeho plochý povrch s nízkymi-defektmi podporuje efektívny zber prúdu a fólie s hrúbkou 10 až 20 mikrometrov minimalizujú hmotnosť vnútri článku.
Otázka: Ako sa porovnáva 1060 s hliníkovou fóliou 8011?
1060 je čistejší, takže lepšie vedie elektrinu a silnejšie odoláva korózii. 8011 obsahuje železo a kremík, ktoré mierne zvyšujú pevnosť, ale znižujú vodivosť.
Otázka: Aká hrúbka hliníkovej fólie 1060 je k dispozícii?
Štandardná výroba pokrýva 0,006 mm až 0,2 mm v šírkach od 100 mm do 1 650 mm, zvyčajne dodávané s toleranciou hrúbky plus alebo mínus 5 percent.
Otázka: Je hliníková fólia 1060 odolná voči korózii?
áno. Jeho takmer-čisté zloženie a prírodný oxidový film poskytujú dobrú odolnosť vo vlhkom, mierne kyslom a morskom prostredí, čo je jeden z dôvodov, prečo sa používa v potrubí a balení.
Otázka: Ktoré normy sa vzťahujú na hliníkovú fóliu 1060?
Všeobecné požiadavky na fólie sú pokryté normou ASTM B479, zatiaľ čo GB/T 3198 a EN 546-1 sa zaoberajú rozmermi, toleranciami a mechanickými vlastnosťami a ISO 209 pokrýva chemické zloženie.






